Na temelju članka 18. Stavka 1. Pravilnika o vježbaonicama i pokusnim programima u dječjim vrtićima te o dječjim vrtićima kao stručno-razvojnim centrima ( Narodne novine , broj 46/2004.), a u svezi s člankom 33. stavkom 2. Zakona o predškolskom odgoju I obrazovanju ( Narodne novine, broj 10/1997., 107/2007. I 94/2013.) i na zahtjev Dječjeg vrtića “Vrbik” u Zagrebu, ministar znanosti, obrazovanja i sporta donio je Rješenje , kojim se Dječji vrtić “Vrbik” imenuje:
„Stručno-razvojnim centrom za unapređivanje stručnog rada u području predškolskog odgoja i obrazovanja i stručnog usavršavanja stručnih djelatnika prema pedagoškoj koncepciji Marije Montessori“.
U dosadašnjoj našoj praksi, a usmjereno cjeloživotnom učenju i u suradnji sa drugim predškolskim ustanovama i stručnjacima, pokazala se potreba za stručnim usavršavanjem odgojitelja u Montessori programu sa temama koje su vezane uz samu metodu i princip rada. Potrebe suvremene odgojno-obrazovne prakse u porastu su i usmjeravaju se ka, pedagogiji pomažućim znanostima, neuroznanosti, sociologiji, antropologiji, lingvistici i dr.
Smatramo da djelovanjem u sklopu rada Razvojnog centra možemo pridonijeti proširivanju obuhvata odgojitelja i stručnih suradnika na stručnim skupovima u organizaciji AZOO, jer promovirani stručni radnici – mentori i savjetnici (odgojitelji i stručni suradnici), godinama razvijaju kvalitetnu odgojno-obrazovnu praksu u Montessori skupinama i izvan njih.
1. USTROJSTVO RADA
Vanjski suradnici, predavači:
Prof. Ulla Schmidt, profesor na edukacijama Montessori usavršavanja za odgojitelje djece od 1. do 3. godine s priznatom međunarodnom diplomom i diplomom za obuku Montessori odgojitelja, iz Rima,
Prof. Annamaria Gabriella Molcsan, profesor na edukacijama Montessori usavršavanja za odgojitelje djece od 1. do 3. godine, iz Rima,
Dr. sc. Renata Miljević Riđički, profesorica Razvojne psihologije na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu,
Dr. art. Antonija Balić Šimrak, izv. prof., pročelnica Odsjeka za odgojiteljski studij Katedra umjetničkog područja na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu,
Prim. dr. sc. Milivoj Jovančević – pedijatar, prof.
Predavači i suradnici na predavanjima iz DV “Vrbik“ (rad u grupama, vođenje vježbi s priborom, mentorsko-konzultativni rad s polaznicima i simultano prevođenje):
Davorka Crnković, ravnateljica, defektolog, Montessori, AMI- diploma,
Jurić Karmen, defektolog-mentor, Montessori, AMI- diploma,
Krolo Henč Pavica, odgojitelj-mentor, Montessori AMI-diploma,
Plicka Irena, pedagog, Montessori AMI diploma,
Katica Kuljašević, pedagoginja savjetnica, završeno stručno usavršavanje iz Montessori pedagogije za rad s djecom od 1. – 3. god. života SRC DV “Vrbik“,
Martina Smiljanić, logopedinja savjetnica završeno stručno usavršavanje iz Montessori pedagogije za rad s djecom od 1. – 3. god. života SRC DV “Vrbik“,
Đurđica Prkut, odgojitelj-mentor, završeno stručno usavršavanje iz Montessori pedagogije za rad s djecom od 1. života do polaska u školu RC DV “Srčeko“.
2. MATERIJALNI UVJETI
Uvjeti i organizacija rada preduvjet su provedbe programa. Oni podrazumijevaju kompetentan odgojno-obrazovni kadar, program primjeren i opremljen prostor.
Program Stručno-razvojnog centra ostvarivao se u prostorijama područnog objekta Cvjetno - Prisavlje 4, objekta Poljane - F. Vrančića 9, i to u dvorani za plenarna predavanja (opremljeno materijalno-tehničkom opremom i pomagalima) i radionice u prostorima Montessori odgojno-obrazovnih skupina gdje se provode iskustvene radionice i praktične vježbe za polaznike.
Područni objekt Poljane, Fausta Vrančića 9:
Područni objekt Cvjetno, Prisavlje 4:
3. PROGRAM RADA
Program rada Stručno-razvojnog centra ostvarivat će kroz seminare, radionice, predavanja, hospitacije i konzultacije, okrugle stolove i kroz izdavačku djelatnost. Polaznici stručnog usavršavanja biti će odgojitelji i stručni suradnici predškolskih ustanova.
Predavanja će se odvijati jednom mjesečno, kroz dva dana (petak i subota), a način provedbe bit će usklađen s različitim oblicima učenja te će se odvijati kroz:
PLAN AKIVNOSTI I SADRŽAJI RADA:
Stručno usavršavanje odgojitelja i stručnih suradnika iz područja Montessori pedagogije za rad s djecom od 1. - 3. godine života
Stručno usavršavanje za odgojitelje i stručne suradnike za djecu u dobi od 1. do 3. god. organizirani su u 250 sati na sljedeći način:
150 sati teorijskih predavanja iz područja: pedagogije, psihologije, metodike i didaktike Montessori (od toga 6/8 sati su provjere i ispiti),
50 sati praktičnih vježbi,
50 sati opservacija,
završni ispit za polaznike.
Stručno usavršavanje odgojitelja i stručnih suradnika iz područja Montessori pedagogije za rad s djecom od 3. god života do polaska u školu
Stručno usavršavanje za odgojitelje i stručne suradnike za djecu u dobi od 3. god. do polaska u školu rganizirani su u 500 sati na sljedeći način:
500 sati teorijskih predavanja iz područja: pedagogije, psihologije, metodike i didaktike Montessori (od toga 6/8 sati su provjere i ispiti),
100 sati praktičnih vježbi,
50 sati opservacija,
100 sati hospitacija
završni ispit za polaznike.
Tijekom usavršavanja polaznici će biti u obvezi pripremiti dokumentaciju u kojoj opisuju tijek svog stručnog usavršavanja s uputama o pojedinačnom Montessori priboru s ciljevima i načinom prezentacije djetetu (album) i izraditi didaktički pribor koji će na ispitu prikazati.
Obveza polaznika bit će:
pripremiti dokumentaciju u kojoj opisuju tijek svog stručnog usavršavanja s uputama o pojedinačnom Montessori priboru s ciljevima i načinom prezentacije djetetu (album)
izraditi didaktički pribor koji će na ispitu prikazati.
napisati 4 eseja (Upijajući um, Razdoblja posebne osjetljivosti, Koncentracija i Filozofija pokreta kao i završni esej s temom po vlastitom izboru)
izraditi Lentu razvoja, te Albume s metodičkim prikazom rada s priborom, prema razvojnim područjima.
Prostor za održavanje edukacija:
4. VREDNOVANJE
Vrednovanje provedbe programa stručnog usavršavanja radit ćemo putem evaluacijskih lista. Koristit ćemo ih za poboljšanje organizacije i održavanje kvalitete stručnog usavršavanja. Analizom lista, polaznici će ocijeniti predavače i organizaciju.
5. STRUČNE POSJETE
Tijekom stručnog usavršavanja polaznici će imati priliku ići u stručni posjet Montessori vrtićima u Munchenu. Posjetiti ćemo „Kinderzentrum Munchen“ i dva privatna Montessori vrtića, te Frobelov vrtić. Posjet nije uračunat u cijenu stručnog usavršavanja.
Dobivene potvrde o položenom ispitu omogućuju polaznicima verifikaciju Montessori programa pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja te ustroj Montessori programa u svojim ustanovama.
Verifikacija Ministarstva za stručno-razvojni centar.